niedziela, 17 maja 2015

Foo Fighters - Sonic Highways. Odc. 4: Austin

Austin, stolica stanu Teksas, "oaza w Teksasie": czwarty przystanek w podróży Foo Fighters. Miasto, które nie kojarzyło mi się absolutnie z niczym, teraz zapewne będzie mi się kojarzyć z piosenką What Did I Do?/God As My Witness. 

Studio, które odwiedził zespół to A6, miejsce w którym narodził się świetny amerykański program muzyczny Austin City Limits mogący się poszczycić wieloletnią historią. Tę nazwę akurat kojarzę. Jeśli wpiszecie ją w wyszukiwarce YouTube pojawi Wam się lista wideoklipów z koncertów lub całe koncerty wielu znanych rockowych (i nie tylko) artystów jak Arctic Monkeys, Radiohead, Depeche Mode, John Mayer, a także Johnny Cash, Ray Charles... Z tym ostatnim związana jest ciekawostka: oglądając studio, Dave natknął się na fortepian, na którym grał ten muzyk (jego reakcja była bezcenna) i nie mógł uwierzyć, że instrument stoi zapomniany w kącie, przykryty kocami i bezużytecznymi sprzętami. Dla wielu muzyków zagranie na tym samym fortepianie, co legendarny artysta jest spełnieniem marzenia, nie dziwi więc reakcja Dave'a na wiadomość, że o instrument nikt nie dba.

Jeśli chodzi o gości, z którymi Dave rozmawia tym razem to są to m.in. Billy Gibbons z ZZ Top, Willie Nelson oraz Robby Krieger i John Densmore z The Doors... 

Wygląda więc na to, że kolejne amerykańskie miasto ma swoją muzyczną historię. Może nie tak ciekawą (przynajmniej dla mnie) jak np. Chicago, ale na pewno wartą poznania. Austin jest nazywane "światową stolicą muzyki na żywo" - i chyba słusznie zważywszy na to, ilu muzyków występowało na scenie A6 przez prawie 40 lat, w programie Austin City Limits i jakiego formatu byli niektórzy z tych artystów. Jakimś sposobem nieprzystosowane do koncertów studio telewizyjne stało się legendarną sceną, a na programie wychowało się wielu muzyków, w tym Foo Fighters.

Oglądając doszłam do wniosku, że dawka historii muzyki, którą serwują nam Dave i spółka zachęca do poznawania muzyki artystów, którzy występują w odcinku. Samo to, z jaką pasją opowiadają, sprawia, że chce się posłuchać tych zespołów, o których do tej pory nie miało się pojęcia, a które tworzyły historię muzyki rockowej. Może żaden z nich nie przypadnie mi bardziej do gustu, ale zawsze to kolejna dawna muzycznej wiedzy, którą lubię zgłębiać. Zapraszam do obejrzenia odcinka! W piosence gościnnie występuje muzyk bluesowy Gary Clark Jr.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz