czwartek, 16 lipca 2015

Foo Fighters - Sonic Highways. Odc. 6: Nowy Orlean

Nowy Orlean to szóste miasto na trasie Foo Fighters. Zostało założone przez francuskich osadników, znajduje się tu wiele zabytków m.in. French Quarter - Francuska Dzielnica z charakterystycznymi balkonami, która jest centrum turystycznym całego miasta. Nas jednak bardziej interesuje muzyka niż architektura, a muzyki w Nowym Orleanie nie brakuje, gdyż jest on uważany za kolebkę jazzu. Piosenką nagraną w tym odcinku jest In The Clear - energiczny, wesoły rockowy numer.

Z odcinka wynika, że Nowy Orlean żyje muzyką. Gdzie tylko nie spojrzysz widzisz ulicznych muzyków w każdym wieku, od małych dzieci po staruszków. Często odbywają się tam parady podczas których ludzie, którzy na co dzień nie mają ze sobą nic wspólnego, dołączają do parady, tańczą, bawią się razem i po prostu czerpią miłość z muzyki. Na Jazz Fest spotykają się melomani z całego świata.

Jeśli pochodzisz z tego miasta i akurat Ty, ani nikt z Twojej rodziny nie jest muzykiem, to na pewno znasz kogoś, kto nim jest. Tutaj miłość do muzyki przechodzi z pokolenia na pokolenie. Całe rodziny (a także sąsiedzi) spotykają się, by razem pograć. Nowy Orelan zdaje się żyć muzyką, jest to więc miejsce pełne pozytywnych wibracji, muzycznych wspomnień i wielu inspiracji - miejsce, które musi odwiedzić każdy muzyk.

Utwór z tego odcinka nagrywany był nie w profesjonalnym studio, ale w Preservation Hall, samym sercu Francuskiej Dzielnicy. Jest to stary budynek, gdzie co wieczór odbywają się koncerty jazzowe lokalnych muzyków. Brzmi jak prawdziwa uczta dla fanów jazzu i nie tylko. Sam budynek jest bardzo zniszczony. Kiedy Foo Fighters nagrywali, ludzie zaglądali przez okna, a mikrofony wyłapywały dźwięki z ulicy.

Nowy Orlean był bardzo ciekawym przystankiem w tej trasie, posłuchajcie więc, jak brzmi In The Clear. Muzycy są ubrani w garnitury: może chcieli upodobnić się do członków orkiestry jazzowej?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz