wtorek, 19 lutego 2013

Dobre, bo polskie: metal/rock gotycki

Tym razem przyszło mi do głowy, żeby zapoznać się z polskimi zespołami z gatunku rocka/metalu gotyckiego - chodzi o te z damskimi głosami. Znam ich kilka, ale bardziej tylko z nazwy. Najlepiej znam Closterkeller - chyba najlepszy nasz zespół z tego gatunku i jeden z najlepszych polskich zespołów jak dla mnie. Ale nie tylko zespół Anji reprezentuje takie klimaty, poszperałam w Internecie i uzupełniłam swoją wiedzę na ten temat. Oczywiście nie mogłam posłuchać wszystkich piosenek niżej wymienionych zespołów, dlatego na razie niewiele mogę o nich powiedzieć. Poniższa muzyka jest zdecydowanie bardziej dla miłośników ciężkich i/lub mrocznych brzmień.

1) Closterkeller - prekursorzy gotyckiego rocka w polskiej muzyce. Jak napisałam wyżej: najlepszy polski zespół, jeśli chodzi o ten gatunek. Bardzo dobry i charakterystyczny głos i charyzma Anji, talent i miłość do muzyki stworzyły styl zespołu. Od powstania w 1988 roku, zespół wydał 9 albumów.2) Moonlight - zespół istniał w latach 1991 - 2007 i nagrał w tym czasie 10 płyt. Zespół wydaje mi się ciekawy, też warto posłuchać, jeśli kogoś interesują te klimaty. Zespół prezentował kilka stylów: rock/metal gotycki, art rock, trip rock.


3) Artrosis - zespół powstał w 1995 roku i istnieje nadal. Ma na koncie 7 albumów studyjnych, z czego ostatni pochodzi z 2011 roku. Zespół różni się od dwóch powyższych wpływem muzyki elektronicznej.


4) Delight - zespół powstał około 1998 roku i ma na koncie 5 płyt studyjnych. Akurat znam ich ostatnią jak dotąd płytę Breaking Ground (która jest zdecydowanie bardziej rockowa i może przypaść do gustu fanom rocka czy nawet pop rocka), z której pochodzi dość przebojowy numer Divided. Ale piosenki z poprzednich albumów wydają mi się ciekawsze (przynajmniej te, które słyszałam).


5) Unsun - zespół istnieje od 2008 roku i ma na koncie 2 płyty. Zdecydowanie najbardziej przebojowy zespół z powyższych, w klimacie europejskich zespołów takich jak Sirenia (dwie ostatnie płyty), For Selena And Sin czy Delain. Współzałożycielem zespołu jest były członek grupy Vader.


6) Via Mistica - zespół określany jako gotycko-metalowy, powstał w 1998 roku, ma na koncie 3 płyty.


7) Cyriam - powstał w 2001, nagrał jak dotąd 3 płyty, określany jako rock gotycki.


8) Darzamat - symfoniczny black metal. Zespół powstał w 1995 i nagrał 5 płyt. Więcej poweru, a mniej melancholii. Zdecydowanie muszę się zapoznać z tym zespołem. Mamy tu do czynienia z duetem wokalnym Agnieszki Góreckiej i Rafał Górala.


9) Desdemona - metal gotycki z wpływami muzyki elektronicznej. Ma na koncie 4 płyty, powstał w 1996. Muzyka elektroniczna mnie nie kręci, więc zespół zupełnie nie dla mnie.

12 komentarzy:

 1. Jeśli Darzamat Ci się spodobał, to co powiesz na Vesanię?

  https://www.youtube.com/watch?v=Ev5XhDxv9P4

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Vesania zdecydowanie nie jest dla mnie ;) Darzamat mi się podoba ze względu na dodatek w postaci kobiecego wokalu.

   Usuń
 2. Nie moje klimaty, ale notka ciekawa ;)
  Zapraszam na nn

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa notka. Na pewno wezmę się za słuchanie Closterkeller.
  Nowa notka na true-villain.blog.pl
  Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rock gotycki to zdecydowanie nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o polski gotycki metal to polecam Sacriversum. http://www.metal-archives.com/bands/Sacriversum/1305
  Słyszałem debiut z kaset i powiem, że to nietypowe granie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tylko Closterkeller i wyłącznie pierwsze płyty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brakuje jeszcze starego Batalion D'Amour :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Arshenic :)
  https://www.youtube.com/watch?v=WIjDlsf2yyQ&ab_channel=OliwiaBartusStarProject

  OdpowiedzUsuń